Slovenci smo na Olimpijskih igrah imeli veliko zelo dobrih športnikov. Uspehi naših Olimpijcev so prinesli veselje Slovencem in Slovenkam in okrepili identiteto naroda skozi vsa ta leta. Še pomembneje, ti uspehi nas združujejo in predvsem razveseljujejo.
Dejstvo je da so slovenski športniki med najboljšimi na svetu, še posebej če vzamemo v zakup dejstvo, da smo ena izmed najmanjših držav na svetu. Za svojo velikost ima Slovenija ogromno talenta in znanja, kar se pokaže na športnem področju.
V tem članku si bomo pogledali nekatere največje uspehe slovenskih športnikov na Olimpijskih igrah. Podoživeli bomo nekatere nepozabne momente, zmage, medalje, in uspehe, ki so prišli preko trdega dela in vztrajnosti.
Leon Štukelj – Pariz 1924 in Amsterdam 1928
Uspehov Leona Štuklja na Olimpijskih igrah se resda ne sponi prav veliko ljudi osebno, vendar spomini ostajajo živi preko slikovnih gradiv in posnetkov. Leon Štukelj je bil, je, in za vedno ostaja eden izmed velikanov slovenskega športa in predvsem slovenske gimnastike.
Štukljevi uspehi na OI so nekateri izmed prvih uspehov slovenskih športnikov nasploh. Gre za enega izmed prvih uspehov, še posebej tisti iz leta 1924 na Olimpijskih Igrah v Parizu, kjer je Leon Štukelj premagal vso svetovno konkurenco in odnesel kar dve zlati medalji: v mnogoboju posamično in na drogu.
Tedaj je Štukelj nastopal še pod zastavo Kraljevine Jugoslavije, a vendar se njegovih uspehov danes spomnimo kot Slovenci in še vedno ostaja eden izmed največjih športnih ikon vseh časov v Sloveniji.
Miroslav Cerar – Tokio 1964 in Ciudad de Mexico 1968
V gimnastiki smo Slovenci imeli kar dva velika aduta v zgodovini: Leon Štukelj , ki smo ga že omenili, ter Miroslava Cerarja.
Cerar se lahko pohvali z dvema zlatima medaljama: v Tokiu 1964 in v Ciudad de Mexico iz leta 1968. Blestel je predvsem v disciplini gimnastika: konj z ročaji, kjer je dolga leta tekom svoje kariere veljal za prvega favorita na svetu.
Njegova največja uspeha pa nedvomno prihajata iz leta 1964 in 1968, ko je bil Miroslav Cerar v najboljših letih svoje kariere. Dolga leta truda in talent sta mu prinesla dve zlati medalji, ki še danes veljata za največje uspehe slovenskega športa v zgodovini.
Iztok Čop in Luka Špik – Sydney 2000
Verjetno še pomnite odličnih uspehov nepremagljivega veslaškega dvojca Iztok Čop – Luka Špik, ki sta leta 2000 na Olimpijskih Igrah v Sydney-ju osvojila zlato medaljo v veslanju v dvojnem dvojcu.
V tem času sta Čop in Špik veljala za enega izmed najboljših tandemov v veslanju na svetu. Svoj sloves sta upravičila na OI leta 2000, ko sta z odličnimi predstavami dosegla zlato medaljo, ki jo še danes dobro pomnijo ljubitelji slovenskega športa in veslanja.
Rajmond Debevec
Tudi Rajmond Debevec je Slovence razveselil z zlato medaljo leta 2000 v Sydneyju. Debevec je tekmoval v streljanju na 50 metrov z MK puško v trojnem položaju. Debevec je dolga leta veljal za enega izmed najboljših slovenskih športnikov.
Primož Kozmus – Peking 2008
Slovenci smo nekaj uspeha doživeli tudi v atletiki, kjer je leta 2008 v Pekingu blestel Primož Kozmus v metu kladiva.
V tej kategoriji je Kozmus pometel s svojo konkurenco in dosegel zlato medaljo. To leto je veljalo pri metu v kladivu za precej zahtevno kar se tiče konkurence, saj je Kozmus na drugi nasprotni strani imel kar nekaj zelo dobrih in zmožnih nasprotnikov. Kozmus pa se je vseeno odlično izkazal in premagal prav vse, kar še danes velja za odličen uspeh.
Urška Žolnir, Tina Trstenjak, Lucija Polavder, Anamari Velenšek – Odlični Dosežki v Judu
Slovenci smo bili skozi leta tudi vajeni odličnih uspehov slovenskih športnikov, a predvsem športnic, tudi v judu. Med vsemi medaljami, ki jih ima Slovenija v tem športu najbolj izstopata zlati medalji Urške Žolnir in Tine Trstenjak. Prav vse medalje do sedaj na OI so osvojile ženske.
Naša prva zlata medalja v judu je prišla na OI leta 2012 v Londonu, ko je zlato medaljo osvojila Urška Žolnir v kategoriji do 63kg. V tej kategoriji je odlična Slovenka pometla z vso konkurenco in prislužila Sloveniji prvo zlato medaljo v judu.
Drugi večji uspeh je sledil leta 2016 na OI v Riu de Janeiru, ko je zlato medaljo osvojila Tina Trstenjak. Ta je prav tako zmagala v kategoriji do 63kg.
To pa seveda niso vsi uspehi slovenskih judoistov na Olimpijskih Igrah. Naši judoisti in judoistke so prikazale nekatere odlične predstave. Tu velja omeniti še enkrat Tino Trstenjak, ki je v Tokiu leta 2020 osvojila srebrno medaljo v kategoriji do 63kg. Potem so tu še bronaste medalje Urške Žolnir, Lucije Polavder in Anamari Velenšek.
Tokio 2020 in Zlate Medalje
Olimpijske Igre iz Tokia 2020 bodo veljale za eno izmed najboljših let za slovenski šport. Na teh Olimpijskih Igrah smo namreč Slovenci dobili kar tri zlate medalje:
- Benjamin Savšek v kanuju
- Primož Roglič v kronometru
- Janja Garnbret v plezanju
Leto 2020 na OI je bilo za Slovence še posebej plodno, saj smo dobili kar tri zlate medalje, eno srebrno ter eno bronasto medaljo. V tem smislu smo Slovenci na teh Olimpijskih Igrah imeli veliko uspeha, in to leto velja za eno izmed najboljših v slovenski športni zgodovini.